Literaturę można podzielić między innymi na typowo kobiecą, typową męską i dedykowaną dla dzieci. Poszczególne grupy mają bowiem trochę inne zainteresowania. Nie oznacza to jednak, że panom nie wolno lubić komedii romantycznych, a kobietom uwielbiać książek historycznych. Taki ogólny podział ułatwia jednak wyszukiwanie odpowiednich pozycji książkowych. Coraz większą popularnością cieszą się książki mówione, czyli audiobooki. One również są klasyfikowane według podejmowanej tematyki.

Audiobooki dla kobiet

Audiobook to idealne rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu na to, aby usiąść i przeczytać drukowaną książkę. Zabiegana kobieta pracująca może z powodzeniem poznać losy bohaterów najnowszej pozycji swojego ulubionego pisarza. Audiobook to fajny pomysł na zajęcie czasu podczas jazdy samochodem, gotowania lub wykonywania innych czynności w domu bądź w ogrodzie. Do pań dedykowane są zwłaszcza publikacje obyczajowe, komediowe, thrillery, a także biografie znanych osób. W postaci audiobooka wydano cały szereg bestsellerów, zarówno polskich, jak i zagranicznych autorów.

Atutem książki mówionej są także osoby czytające. Wśród nich często są znani aktorzy, ale także profesjonalni lektorzy. Treść książki połączona z odpowiednim głosem może nas przenieść w zupełnie inny świat. Panie, które gustują w ciekawych historiach życiowych, powinny posłuchać audiobooka z powieścią Magdaleny Witkiewicz. Zwolenniczki światowych bestsellerów mogą przypomnieć sobie powieść Lwa Tołstoja – Wojna i Pokój. Z kolei amatorki książek biograficznych z całą pewnością będą zachwycone historią Anny Przybylskiej, czytaną przez Annę Dereszowską. Audiobook to sprawdzony prezent na urodziny ukochanej mamy, siostry lub przyjaciółki.

Audiobooki dla mężczyzn

Katalog książek wydanych w postaci audiobooka obejmuje również cały szereg pozycji z zakresu literatury męskiej. Są wśród nich publikacje o tematyce sensacyjnej, historycznej, motoryzacyjnej, sportowej, publicystycznej. Dużą popularnością cieszą się zarówno klasyki, jak i nowości.

Na pewno warte uwagi są audiobooki z opowieściami Stanisława Lema. Jego Bajki robotów czytane są przez Borysa Szyca. Równie godna polecenia jest Trylogia Henryka Sienkiewicza (Ogniem i mieczem, Potop, Pan Wołodyjowski). Niektórym panom spodobają się czytane poradniki. Można się z nich dowiedzieć jak zostać dobrym tatą, jak efektywnie inwestować pieniądze lub jak stać się przywódcą.

Audiobooki dla dzieci

Książka mówiona to także świetna propozycja na spędzanie czasu przez najmłodszych. Księgarnia Hada oferuje ciekawe audiobooki dla dzieci w różnym wieku. Można je włączać dziecku przed snem lub wspólnie słuchać podczas dojazdu samochodem do przedszkola albo szkoły. Audiobook to także sprawdzony pomysł na zabicie czasu podczas dłuższej podróży, np. na wakacje.

Które audiobooki dedykowane dla dzieci warto posiadać we własnej biblioteczce? Dziecięcą wyobraźnię poruszą baśnie Christiana Andersena czytane przez Jerzego Stuhra oraz Mity Greckie z głosem Krzysztofa Tyńca. Idealnym prezentem pod choinkę będzie z kolei Opowieść Wigilijna Charlesa Dickensa czytana przez Zbigniewa Zapasiewicza. W opcji są także audiobooki dla najmłodszych słuchaczy, w tym: opowiadania o psach i kotach, kosmicznych odkrywcach oraz audiobooki pozwalające na skuteczną walkę z dziecięcymi strachami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here