Pluskwy to pasożyty, które żywią się krwią ludzką. Bytują w mieszkaniach, ale wcale nie jest tak łatwo je zidentyfikować, a tym bardziej zwalczyć. Jak poradzić sobie z plagą pluskiew? Aby chronić się przed ugryzieniami tych insektów, niezbędna okazuje się profesjonalna dezynsekcja.

Jak rozpoznać ugryzienie pluskwy?

Na Twojej skórze pojawiają się płaskie lub wypukłe, czerwone i swędzące guzki? Często występuje obrzęk, a tego rodzaju ślady znikają dopiero nawet po kilku tygodniach? Masz podstawy do tego, aby podejrzewać, że w Twoim mieszkaniu są pluskwy.

Jakie jeszcze syndromy mogą świadczyć o pojawieniu się tych insektów? Na pościeli widoczne są brunatne plamki krwi, w pomieszczeniu odczuwalny jest zapach zgniłych malin? To znaki, że masz problem z pluskwami i musisz go szybko rozwiązań.

Gdzie bytują pluskwy?

Pluskwy uwielbiają ciemne i ciepłe miejsca. Zagnieżdżają się w łóżkach, materacach, fotelach tapicerowanych, ale też pod listwami podłogowymi albo w zasłonach. Są niewielkie i w dzień praktycznie niewidoczne, wychodzą ze swoich kryjówek nocą. To chociażby dlatego w celu ich skutecznego zwalczenia niezbędna jest profesjonalna dezynsekcja, samodzielne działanie bez wiedzy, doświadczenia czy specjalistycznych środków niestety nie będzie skuteczne. Dezynsekcja przebiega poprzez zastosowanie środków chemicznych, natomiast podstawą jest znalezienie źródła bytowania pluskiew. Najczęściej zaleca się pozbycie mebla, w którym bytują pluskwy oraz oczyszczenie całej powierzchni mieszkaniowej.

Jak przenoszą się pluskwy?

Pluskwy są naprawdę miniaturowych rozmiarów, dlatego nie mamy nawet świadomości ich przenoszenia. Najczęściej sami przynosimy problem do domu, na przykład w bagażu bądź na ubraniu. Pluskwy panoszą się w hotelach, w pociągach, restauracjach, mogą być wszędzie. Możesz przynieść je do własnego mieszkania na ubraniu, jeśli odbyłeś wizytę u znajomych, którzy zmagają się z problemem tych insektów. Co ważne, wykrywanie pluskiew jest niezwykle trudne, dlatego nie wszyscy mają nawet świadomość, że te już zadomowiły się w wybranym lokum.

Aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się pluskiew, nie zaleca się przynoszenia do domu mebli czy ubrań niewiadomego pochodzenia. Pluskwy mogą bytować w starym fotelu znalezionym na śmietniku albo w tapicerowanym krześle nabytym na targach staroci. Chociaż rzeczy z „drugiej ręki” mogą być naprawdę piękne, to zawsze trzeba je dokładnie sprawdzić. Dobrze jest też weryfikować powód chęci ich oddania, szczególnie od osób nieznajomych.

Dezynsekcja w walce z pluskwami?

Dezynsekcja, by zniwelować występowanie pluskiew, nie jest obowiązkowa, ale jak najbardziej zalecana. Warto usługę dezynsekcji zamówić zawsze w przypadku nabywania mieszkania z rynku wtórnego. Takie usługi powinni być też standardem i to kilka razy w roku we wszystkich obiektach hotelowych, w pensjonatach, na kwaterach prywatnych. Ryzyko ich występowania jest tym większe, im w danym miejscu dochodzi do częstej wymiany ludzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here