Sonomammografia może brzmieć dość obco ponieważ popularniej jest nazywana po prostu jako USG piersi. Jest to badanie niezwykle ważne w profilaktyce nowotworów piersi. Niestety w Polsce każdego roku na tę chorobę umiera wiele kobiet. Większości tych zgonów można by zapobiec właśnie dzięki profilaktycznemu badaniu piersi.

USG piersi kiedy wykonać?

Tak naprawdę każdy powinien badać się profilaktycznie. Lekarze apelują, by już po 20 roku życia zgłosić się na pierwszą sonomammografię. Badanie takie należy na początek wykonywać co dwa lata. Po 30 roku życia powinno się je robić co roku. Istnieje wiele kobiet, które są obarczone większym ryzykiem występowania nowotworu piersi. W szczególności osoby, u których stwierdzono już łagodne zmiany w piersi oraz te z obciążeniem genetycznym powinny wykonywać badanie co 6 miesięcy.

Sonomammografia – dlaczego warto ją wykonać?

Oczywistym jest fakt, że badanie warto wykonać, ponieważ może wykryć zmiany nowotworowe na wczesnym etapie. Taka sytuacja może uratować życie niejednej kobiety. USG piersi kiedy wyczuwalne są w niej zmiany czy guzki jest konieczne. Poza tym badanie to jest zupełnie bezbolesne i bezpieczne. Wykonuje się je łatwo i szybko, a na wyniki nie trzeba czekać, ponieważ lekarz tłumaczy to co widzi od razu podczas badania. Dodatkowo USG to niezwykle popularny aparat, tak więc badanie można wykonać praktycznie w każdej przychodni, a terminy nie są dalekie. Warto udać się również do ginekologa, który pokaże jak powinno wyglądać samobadanie piersi. Samokontrola to również ważny aspekt w profilaktyce chorób nowotworowych piersi.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Warto wykonać badanie USG w pierwszej fazie cyklu. Zwiększa to po prostu komfort pacjentki, ponieważ druga faza cyklu sprawia często, że piersi są obrzmiałe i tkliwe. USG piersi trwa zaledwie 15 minut. Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Trzeba jedynie pamiętać o zabraniu ze sobą dokumentacji medycznej z wcześniejszych USG, szczególnie jeśli wykazały one jakieś zmiany. Podczas wykonywania badania lekarz prosi by rękę założyć za głowę. Oprócz piersi badane są również węzły chłonne, które znajdują się w dole pachowym. Sonomammografia może wykryć nawet bardzo małe zmiany o wielkości 0,1 mm.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here