Zastosowanie farb dekoracyjnych to dobry sposób na urozmaicenie jednolitej kolorystyki i faktury ścian. Produkty tego typu sprawdzają się w salonach, sypialniach, kuchniach, a nawet łazienkach. Podpowiadamy, jak stworzyć atrakcyjne aranżacje z wykorzystaniem farb strukturalnych.

Farba strukturalna o nowoczesnym charakterze

Do mieszkań urządzonych w stylu nowoczesnym, minimalistycznym lub industrialnym pasują surowe materiały, takie jak cegła, lite drewno, stal czy beton. Ciekawym sposobem wykończenia ścian w takim wnętrzu jest zastosowanie tynku strukturalnego imitującego beton. Dodając do masy pigment w szarym kolorze i umiejętnie aplikując produkt, można uzyskać realistyczny efekt.

Farby strukturalne warto aplikować na jedną lub dwie ściany, a pozostałe powierzchnie pomalować farbą akrylową lub ceramiczną w pasującym odcieniu. W przypadku imitacji betonu może to być na przykład biel, czerń lub wyrazisty kolor, taki jak butelkowa zieleń czy granat. Inny sposób aranżacji to wykończenie farbą dekoracyjną do ścian wybranych detali architektonicznych, takich jak kominek, kolumna czy wnęka.

Farby dekoracyjne do ścian w łazience i kuchni

Farby strukturalne nadają się do zastosowania w łazience lub kuchni, pod warunkiem zabezpieczenia powierzchni specjalnym lakierem lub woskiem impregnująco-zabezpieczającym. Drugi z wymienionych produktów nadaje się do zabezpieczenia powierzchni pomalowanych stiukiem weneckim i stiukiem wapiennym. Transparentna powłoka jest odporna na zmywanie wodą z dodatkiem detergentów, a także ścieranie. Można zabezpieczyć w ten sposób stiuk wenecki Magnat naniesiony na ścianę nad kuchennym blatem.

Farby dekoracyjne stanowią ciekawą alternatywę dla tradycyjnych kafelek. Pasują do nowoczesnych i klasycznych wnętrz. Dodatek pigmentu, na przykład w kolorze czerwonym czy fuksjowym, pozwala na uzyskanie wyrazistych aranżacji. Urządzając nowoczesne wnętrze, warto dobrać sprzęty kuchenne z chromowanej stali, oświetlenie w formie listew LED, a także zabudowę kuchenną o prostej formie.

Najciekawsze farby dekoracyjne do salonu i sypialni

W pokoju dziennym lub sypialni warto wyróżnić za pomocą farby strukturalnej ścianę, która znajduje się za kanapą, telewizorem lub zagłówkiem łóżka. Za pomocą dekoracyjnego tynku można wyróżnić centralną część pomieszczenia, na której chcemy skupić wzrok. Do sypialni w stylu boho lub  inspirowanej naturą pasuje na przykład stiuk wapienny zabarwiony pigmentem na kolor kremowy, szary lub pomarańczowy. Powierzchnia przypominająca szlifowany wapień podkreśla naturalny charakter wnętrza i dodaje mu przytulności.

Eleganckie mieszkania urządzone w stylu nowojorskim lub paryskim świetnie komponują się z farbą strukturalną wzbogaconą opalizującymi drobinkami – metalicznymi lub perłowymi. Powierzchnia w ciekawy sposób odbijająca światło podkreśla dekoracyjny charakter wnętrza. Pasuje do detali wykonanych ze szkła, luster, złotych dekoracji i szlachetnych tkanin, takich jak aksamit czy tafta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here