Bawełna nazywana jest królową tkanin – już od czasów starożytnych wykorzystuje się ją w różnych gałęziach przemysłu. Wykonane z niej ubrania oraz tekstylia są wysokiej jakości, przyjazne dla skóry i estetyczne. Przyjrzyjmy się bliżej wybranym tkaninom.

Wyróżniamy kilka rodzajów bawełny, a każdy z nich może mieć inne zastosowanie. To bardzo praktyczna tkanina, która dzięki licznym zaletom jest wykorzystywana w różnych branżach. Przede wszystkim tkaniny bawełniane są wytrzymałe, przyjazne dla skóry i niedrogie, czyli powszechnie dostępne. Hurtownia tkanin – online lub tradycyjna – zapewni ich szeroki wybór.

Co wyróżnia tkaniny bawełniane?

Bawełna jest znana od czasów starożytnych i nadal niezwykle popularna, mimo że zmienił się sposób jej pozyskiwania. Bawełnę już 12 000 lat temu wykorzystywano w Egipcie do produkcji ubrań. Dawniej zbierano ją ręcznie, dzisiaj służą do tego kombajny. Nasiona krzewów są otoczone bawełnianymi włóknami, które przywodzą na myśl watę. Dawniej była towarem luksusowym, obecnie jest dostępna powszechnie, dla każdego, dlatego tkaniny bawełniane mogą posłużyć do nauki samodzielnego szycia – m.in. ubrań, narzuty, pościeli czy zasłon.

Materiały bawełniane – zalety

Bawełniane tkaniny słyną jako wytrzymałe, delikatne, higroskopijne, przyjazne dla skóry i przewiewne – polecane są zarówno latem, jak i zimą. Wykonane z nich ubrania czy tekstylia będą odpowiednie także dla osób o wrażliwej skórze, ze skłonnościami do alergii lub podrażnień. Przemysł odzieżowy i tekstylny chętnie sięga po włókna bawełny, gdyż można je z powodzeniem farbować, a odzież czy tekstylia prać bez obaw o utratę koloru.

Wśród wad materiałów bawełnianych trzeba wymienić długi czas schnięcia i podatność na zagniecenia, dlatego dostępne są także tkaniny z dodatkiem różnych sztucznych włókien. Niektóre z nich – jak bawełna medyczna – są dzięki temu bardziej wytrzymałe. Sklep z tkaninami to najlepsze miejsce na zakupy materiałów – oferuje szeroki wybór i konkurencyjne ceny, ale można też skorzystać z fachowej porady.

Wybrane rodzaje tkanin bawełnianych

Obecnie wiele pań coraz chętniej powraca do szycia – można zakupić tkaniny na metry i rozpocząć swoją przygodę. Aby jednak wiedzieć, co warto kupić, najpierw dobrze byłoby poznać podstawowe rodzaje tkanin bawełnianych.

Gabardyna. Te eleganckie tkaniny na metry idealne do uszycia odzieży – spódnic, spodni, żakietów, ale i okryć wierzchnich. Wśród tekstyliów z gabardyny popularne są poszewki na poduszki oraz zasłony.

Satyna. Wyjątkowo popularny materiał na pościel – jest niezwykle elegancka, błyszcząca i przyjemnie chłodna w dotyku. Satyna bawełniana o atłasowym splocie będzie najlepszym wyborem.

Kreton. Materiał o splocie płóciennym i szerokim zastosowaniu – z kretonu można uszyć m.in. ubranka dla dzieci i pościel.

Woal. Cienkie tkaniny bawełniane, idealne na lato – z woalu można uszyć zwiewne sukienki i koszulki, ale też firany i prześwitujące zasłony.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here