Problem nietrzymania moczu to dolegliwość, która dotyka nie tylko panie. Schorzenie często pojawia się u mężczyzn, a jego przyczyny są zróżnicowane. Jak się objawia? Skąd bierze się problem i jak sobie z nim radzić? Poznaj nasze kompendium wiedzy na temat przyczyn nietrzymania moczu u mężczyzn!

Nietrzymanie moczu u mężczyzn – przyczyny inkontynencji

Nietrzymanie moczu może wystąpić z wielu powodów, a ich odpowiednie zdiagnozowanie pomaga w wyborze najlepszej metody leczenia. Aby układ moczowy prawidłowo funkcjonował, to konieczna jest współpraca mózgu, mięśni i nerwów, które pozwalają utrzymywać mocz w pęcherzu i nie wypuszczać go przed czasem. Niestety czasem pojawiają się problemu i wówczas mówimy i nietrzymaniu moczu.

Typowe przyczyny nietrzymania moczu to:

  • infekcje układu moczowego;
  • osłabione mięśnie z powodu operacji prostaty;
  • zmiany wielkości prostaty (przerost prostaty może być przeszkodą dla prawidłowego oddawania moczu);
  • nadwaga i otyłość (powodują dodatkowy ucisk i presję na mięśnie podbrzusza oraz miednicy);
  • cukrzyca lub choroby zwyrodnieniowe układu nerwowego (np. choroba Alzheimera);
  • działanie niektórych lekarstw (szczególnie tych o właściwościach moczopędnych).

Objawy nietrzymania moczu

Natężenie nietrzymania moczu bywa różne i w dużej mierze jest uzależnione od funkcjonowania i stylu życia panów. Wiele zależy także od przyczyny problemu i to ona powinna być głównym determinantem, w kwestii leczenia nietrzymania moczu u mężczyzn. Głównym objawem tej dolegliwości jest oczywiście niekontrolowane, mimowolne oddawanie moczu – zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Niekiedy jednak towarzyszą temu także inne problemy, jak np. silny ból pęcherza i podbrzusza, konieczność częstego oddawania moczu, parcie na pęcherz, infekcje dróg moczowych. Kiedy pacjent powinien udać się do urologa? Wskazówki znajdziesz tutaj.

Jak leczyć nietrzymanie moczu u mężczyzn?

Leczenie nietrzymania moczu u mężczyzn jest uzależnione od przyczyny, rodzaju i intensywności choroby. Najczęściej obejmuje leki i proste ćwiczenia, które mają na celu wzmocnienie mięśni dna miednicy. Kluczowa jest także zmiana nawyków – ograniczenie spożywania alkoholu, kofeiny i napojów gazowanych, rzucenie palenia oraz dążenie do optymalnej masy ciała. Jeśli jednak kroki te okażą się niewystarczające, wówczas warto rozważyć elektrostymulację, toksynę botulinową, biofeedback czy leczenie operacyjne. Najlepiej w tym celu skontaktować się z rekomendowanym specjalistom urologii, który dopasuje metodę do indywidualnego przypadku pacjenta.

Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here