Klimatyzator do twojego mieszkania – czy i dlaczego warto wybrać?

0
23658

Urządzenia do klimatyzacji pomieszczeń mieszkalnych stają się z roku na rok coraz popularniejsze. Nie powinno to zresztą dziwić – urządzenia te pozwalają dostosować najważniejsze parametry jakości powietrza do naszych potrzeb. Ponadto, klimatyzatory oczyszczają powietrze – co jest wyjątkowo atrakcyjne w okresie grzewczym, gdy smog daje się we znaki. Poniżej podpowiemy – jaki rodzaj klimatyzatora wybrać oraz o czym pamiętać w czasie zakupów.

Klimatyzatory do mieszkań – kiedy i dla kogo

Klimatyzatory to urządzenia uzupełniające działanie systemu wentylacji. Wiele osób błędnie uważa je za synonimy. Tymczasem, choć oba dotyczą uzdatniania powietrza, to jednak działają w inny sposób i w innym celu. Warto na wstępie podkreślić, że zamontowanie klimatyzacji nie zwalnia nas z konieczności posiadania sprawnego systemu wentylacji.

Klimatyzacja służy przede wszystkim do oczyszczania powietrza z potencjalnie obecnych w nim różnych zanieczyszczeń. Pozwala pozbyć się pyłków, alergenów oraz innych drobinek mogących wywołać reakcje alergiczne, a także bakterii, wirusów, smogu, substancji chemicznych. Dlatego klimatyzatory są często wybierane przez osoby cierpiące na sezonowe uczulenia, astmę lub inne problemy płucne.

Powietrze najwyższej jakości w twoim domu

Klimatyzatory pozwalają oczyścić powietrze dzięki zastosowaniu specjalnych filtrów. Wyłapują one szkodliwe cząsteczki krążące w powietrzu. Ponadto, klimatyzator pozwala regulować inne właściwości powietrza, którym oddychamy. Wymienić należy temperaturę oraz poziom wilgoci. Obie mają duży wpływ na nasze uczucie komfortu wynikające z przebywania wewnątrz pomieszczeń.

Temperatura powinna utrzymywać się na poziomie 20-22 stopni C. Warto jednak tak ustawić pracę klimatyzatora zamontowanego w sypialni, by utrzymywał temperaturę na nieco niższym poziomie – 18 stopni. Są to warunki idealne do wygodnego, regenerującego snu.  

Zaleca się, by poziom wilgoci był utrzymywany na poziomie 40-60 procent. Powietrza o takim stopniu wilgoci nie nadwyręża naszego układu oddechowego – zwłaszcza jego górnych części. Jest to też poziom wilgoci atrakcyjny z perspektywy naszych roślin, które nie przepadają ani za przesadną wilgocią, ani za klimatem pustyni.

Jakie filtry do domowego klimatyzatora?

Kluczowym elementem w pracy każdego klimatyzatora jest jego filtr. By urządzenie to z powodzeniem pełniło swoje najważniejsze funkcje – należy wybierać odpowiedni typ filtrów oraz regularnie je wymieniać. Sprawa nie jest jednak zupełnie prosta, bowiem do wyboru mamy kilka najczęściej stosowanych ich typów. Filtry takie będą pasować m.in. do klimatyzatorów z oferty Airok

Filtry z jonami srebra są wyborem osób, którym zależy na usunięciu z powietrza bakterii, zarodników grzybów oraz innych niepożądanych mikroorganizmów.

Filtry katechinowe to rozwiązanie alternatywne – są pozyskiwane z liści zielonej herbaty. Mają właściwości sterylizujące oraz utleniające. Jak twierdzą specjaliści, filtry te są w stanie zneutralizować szkodliwe działanie dymu papierosowego.

Filtry z aktywnym węglem to jedne z najczęściej stosowanych. Z powodzeniem wchłaniają różne szkodliwe związki obecne w powietrzu – w tym także pyłki pm2.5 oraz pm10.

Filtry antybakteryjne to ostatnie, o których wspomnimy. Są wyposażone w specjalne substancje bakteriobójcze, które przeciwdziałają rozmnażaniu się bakterii oraz ich dalszej aktywności. Podobnie jak wcześniejsze, są to filtry idealne do oczyszczania powietrza z obecnych w nich drobnoustrojów. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here