Samodzielne urządzanie łazienki niesie z sobą rozmaite możliwości, a zarazem wymaga dużego nakładu sił i pracy. Dotyczy to między innymi dekoracji ścian, które w przypadku tego pomieszczenia wykładamy płytkami. W ten sposób tynk zostaje zabezpieczony przed nadmiarem wilgoci, a pomieszczenie zyskuje unikatowy wygląd. Poniżej podpowiadamy na jakie sprawy zwrócić uwagę w trakcie zakupów płytek łazienkowych oraz jakimi parametrami kierować się w trakcie przeglądania dostępnych produktów.

Nasiąkliwość i inne kwestie praktyczne 

Łazienka to pomieszczenie, w którym panuje podwyższony poziom wilgoci. Stanowi ona główne zagrożenie dla ścian i tynków, w których strukturę może wnikać. Dlatego jako formę zabezpieczenia stosuje się płytki wykonane z materiałów nieprzemakalnych. W trakcie zakupów warto zwrócić uwagę na parametr nasiąkliwości, który powinien być jak najmniejszy. Im mniej szczelin, porów i wypustek będzie się znajdować na powierzchni danej płytki, tym mniej wilgoci ona wchłonie. Zaleca się, aby płytki montowane na podłodze były nasiąkliwe w najwyżej 6%, a płytki na ścianę w 10%. 

Typowym zjawiskiem w łazience jest zachlapana podłoga, która sprzyja poślizgnięciom  i upadkom. Dlatego warto sięgać po płytki podłogowe plasujące się w określonej klasie antypoślizgowej. Jest ona oznaczana symbolami R9-R13. Im wyższa wartość tego parametru, tym lepszą przyczepność gwarantują płytki. Na podłodze powinny wylądować te o klasie na poziomie R10. 

Inną ważną sprawą jest odporność na ścieranie, wyrażana poprzez klasę ścieralności. Również w tym przypadku im wyższa jest wartość tego parametru, tym bardziej odporne na ścieranie będą dane płytki. Ponieważ w łazienkach przemieszczamy się przede wszystkim boso, a ilość pozostawianych na powierzchni połogi zabrudzeń stałych jest stosunkowo nieduża, wystarczy wybrać płytki o klasie II. 

Warto też podkreślić, że płytki łazienkowe dzielą się na te dedykowane do podłóg oraz ścian. Nie należy ich ze sobą mieszać i wykładać podłogi płytkami ściennymi. Mogą okazać się zbyt kruche i cienkie, by utrzymać codziennie obciążenie.

Nie tylko wytrzymałe – kilka słów o kwestiach estetycznych 

Płytki mogą być wykonane z różnych materiałów. Te dedykowane do łazienki najczęściej zrobione z glazury, gresu lub terakoty. Są to tworzywa wytrzymałe oraz estetyczne, których powierzchnia może stanowić nie lada ozdobę całego pomieszczenia. Nie będzie zaskoczeniem, gdy zdradzimy, że dla wielu klientów to właśnie kwestie estetyczne stanowią główną motywację do zakupu. 

Wśród popularnych stylizacji warto wymienić płytki retro, geometryczne oraz wielkoformatowe. Każde z nich mają swoich oddanych fanów oraz nadają się do stosowania w innego typu aranżacjach. Płytki w stylu retro są wybierane do łazienek urządzonych w stylu epokowym, nowobogackim oraz glamour. Popularnym wyborem są również płytki z motywami geometrycznymi, idealne do nowoczesnych i minimalistycznych aranżacji. 

Płytki wielkoformatowe są natomiast wybierane do eksperymentalnych i najbardziej wysmakowanych aranżacji. Rozmiar jednej płytki wielkoformatowej może wynosić od 80×100 do nawet 120×160 cm lub więcej. Ich montaż może być utrudniony, jednak często nie wymagają stosowania fug.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here