Jesteś początkującym pisarzem? Twoim największym marzeniem jest wydanie pierwszej książki? A może piszesz pamiętnik z podróży i chcesz w końcu podzielić się swoją pasją ze światem? Oczami wyobraźni widzisz swoją opowieść, która dumnie zdobi sklepowe półki, marzysz o tym, że Twoje podróżnicze wspomnienia i dobre rady pomogą innym zwiedzać świat, jednak nieustannie zastanawiasz się, ile kosztuje wydrukowanie książki? Nie wiesz, jakie czynniki wpływają na finalną cenę wydrukowania publikacji? Nie martw się! W poniższym artykule przedstawimy, co należy wziąć pod uwagę podczas zlecenia książki do druku i co wpływa na koszt produkcji.

Jakie czynniki wpływają na koszt wydrukowania książki?

Ile kosztuje wydrukowanie książki i co wpływa na finalną wycenę? To pierwsze pytanie, jakie przechodzi przez myśl niejednego piszącego. Czynniki, które wpływają na koszt wydrukowania książki, można z łatwością przedstawić za pomocą określenia: od ogółu do szczegółu, dlatego na pierwszy ogień proponujemy wziąć pod uwagę rodzaj oprawy. Publikacja ma być klejona, szyta, opatrzona metalową spiralą, w twardej czy miękkiej oprawie? Jeśli zdecydujesz się na nieco bardziej wyrafinowaną oprawę, koszt zlecenia wzrośnie. Niemniej równie ważne są kolory – chcesz, aby Twoja książka była bogata w paletę barw, czy może tradycyjna czarno-biała? Poza tym istotny jest papier – preferujesz offsetowy czy może papier kredowy? Co więcej, ceny papieru różnią się między sobą w zależności od gramatury, pulchności, a nawet odcienia bieli. 

Oczywiście istotny dla uzyskania odpowiedzi na pytanie ile kosztuje wydrukowanie książki, jest  także format  publikacji oraz liczba egzemplarzy. Pamiętaj, że nawet minimalna zmiana wymiarów książki może spowodować obniżenie bądź podwyższenie ceny. Jeśli chodzi o liczbę egzemplarzy, warto zdecydować się na niski bądź średni nakład, oszczędzając nie tylko na koszcie druku, ale także kosztach magazynowania. Jeśli Twoja książka będzie dobrze przyjęta – zawsze możesz zrobić dodruk!

Koszt wydrukowania książki a materiały próbne

Podczas obliczania kosztów związanych z wydrukowaniem książki należy wziąć pod uwagę nie tylko wszystkie powyżej wymienione czynniki. Rzadko kiedy zamawiający pamiętają, że niezwykle istotny podczas wyceny okazuje się również sposób dostarczenia publikacji. Zamówione do druku książki mogą być pakowane zarówno indywidualnie w folie, jak i dostarczone w kartonach bądź na palecie i to nie tylko w jedno miejsce, a kilka, np. wprost do punktów sprzedaży. Zlecający mogą również zdecydować się na otrzymanie wydruków próbnych. Pozwalają one zobaczyć jak publikacja będzie wyglądać po wydrukowaniu, a także umożliwiają naniesienie ewentualnych zmian przed produkcją pełnego nakładu. Decydując się na taki krok, należy mieć na uwadze zarówno dodatkowy koszt materiałów próbnych, jak i  czas produkcji książki, który najczęściej ulega wydłużeniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here