Co z tym ZHP?

Hydepark, czyli o wszystkim innym.

Moderatorzy: Zigi, Jaro, aisne

marlix3superman
Początkujący
Początkujący
Kontakt:

25 maja 2011, o 18:17

Harcerstwo od lat aktywnie działa w naszym kraju. Ale czy ludzie niezrzeszeni odczuwają obecność harcerzy? Czy widzą ich działalność i dostrzegają zalety ich poczynań? Na wsi i w małych miejscowościach harcerze są zapewne bardziej dostrzegani i akceptowani. W mieście, albo nikt nie zwraca na nich uwagi, albo stereotypowo traktują ich jak ”dzikusów” , biegających po lasach. Niestety mało kto wie jaka jest właściwa misja harcerstwa.

„Naszą misją jest wychowywanie młodego człowieka, czyli wspieranie go we wszechstronnym rozwoju i kształtowaniu charakteru przez stawianie wyzwań.”

Misja piękna i na pewno dobra, szkoda tylko, że nie doceniana. Dlaczego harcerz ma przyklejoną tą cholerną karteczkę z napisem „Idiota z lasu”. Przez właśnie takie stereotypy ZHP nie może rozszerzać się tak bardzo jakbyśmy tego chcieli. Coraz mniej zuchów, harcerzy, instruktorów… Dlaczego? „Zalał” nas Internet, zatraciliśmy piękne wzorce, wolimy leżeć na kanapie, zamiast wyjść na zewnątrz i szukać nowych wyzwań. Łatwiej kupić dziecku komputer, niż mundur, plecak i menażkę, a szkoda..
-Harcerstwo jest dla mnie pewnego rodzaju drogą, która umożliwia mi sprawdzenie samej siebie, kształcenia się wewnętrznie i zewnętrznie. Pokonywanie własnych słabości. Pomaga mi zawierać nowe znajomości i przeżywać przygody na biwakach, obozach. Daje mi poczucie bezpieczeństwa, a czasem nawet odpoczynku od dnia codziennego. Dzięki ZHP nauczyłam się lepiej organizować sobie swój czas i stałam się bardziej odpowiedzialną osobą.- mówi osiemnastoletnia Paulina, która od dziecka należy do organizacji.

ZHP to nie tylko biwaki na łonie natury. To przede wszystkim wszechstronne przygotowanie do życia. Mówię z własnego doświadczenia. To w ZHP poznałam zasady pierwszej pomocy w teorii i praktyce, nauczyłam się mnóstwa rzeczy z zakresu ekologii i przyrody, bez problemu posługuję się mapą i innymi przyrządami nawigacyjnymi (nie mówię tu o GPS), a przy okazji spotkałam wiele kreatywnych ludzi, którzy pozwalają mi oderwać się od szarej codzienności. W ramach harcerstwa organizowane są przeróżne warsztaty i kursy tematyczne.
A więc drodzy rodzice! Dajcie swoim pociechą fantastyczny start na drodze do poznania siebie i odkrywanie tajemnic świata. ZHP jest poważna organizacją zrzeszającą ludzi o wielkim sercu i pasji.
A wy drogie dzieci, zamiast siedzieć godzinami przed TV i komputerem, dajcie sobie szanse przeżycia niesamowitych przygód! Gra komputerowa nie da wam tyle emocji, co przeżycie czegoś na żywo! Spójrzcie szerzej na ludzi w szarych mundurach, oni są już przygotowani do samodzielnego radzenia sobie na tym świecie, a wy?
magdaeska
Forumowicz
Forumowicz
Kontakt:

26 maja 2011, o 10:50

No ok, ale co z tego wynika? Jak działa harcerstwo w Rumi? Zastanawiałam się nad zapisaniem dziecka do harcerstwa, ale się nie zachęciłam szukając jakiegoś aktywnego zastępu w Rumi. A konkretnie zuchów szukałam. W Domu Harcerza tylko oferta noclegowa, a informacji o harcerzach niewiele.
ODPOWIEDZ