Autostrada A1

Reda, Wejherowo, Trójmiasto.

Moderatorzy: Zigi, Jaro, aisne

Przegląd Mediów
Moderator
Posty: 333
Rejestracja: 6 wrz 2007, o 13:52

15 wrz 2007, o 21:46

Gazeta Wyborcza pisze: Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wysłuchał w piątek argumentów GTC i Ministerstwa Transportu spierających się o to, czy wygasła koncesja na budowę autostrady A1.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie 26 września rozstrzygnie, czy wygasła koncesja na budowę autostrady A1, wydana firmie GTC z Gdańska.

W orzeczeniu sąd zadecyduje pośrednio, kto i kiedy zbuduje 70-kilometrowy odcinek A1 z Nowych Marz do Torunia. Obecnie budowane jest 90 km z Gdańska do Nowych Marz. W 1997 r. firma Gdańsk Transport Company otrzymała od rządu koncesję na budowę obu. W piątek odbyło się pierwsze posiedzenie GTC kontra Ministerstwo Transportu. Firma chce uchylenia decyzji ministra transportu Jerzego Polaczka z początku roku, w której stwierdzono, że koncesja wydana w 1997 r. na A1 wygasła.

- Podtrzymujemy stanowisko, że koncesja jest ważna, bo choć obowiązujące od sierpnia 2004 r. prawo mówi, że koncesja jako instrument zniknęła, to w tym samym prawie jest, że wcześniejsze nie tracą ważności - mówi Aleksander Kozłowski z GTC.

Zdaniem Kozłowskiego dodatkowym argumentem jest to, że już później rząd uznał tę koncesję, podpisując z GTC szczegółową umowę koncesyjną. Prawnicy firmy przedstawili wczoraj przed sądem trzy opinie prawne, które podtrzymują ich stanowisko.

Kiedy minister wydawał niekorzystną dla GTC decyzję, argumentował, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zbuduje A1 taniej. W piątek przedstawiciele resortu byli bardziej wstrzemięźliwi.
(...)
Jeżeli sąd cofnie decyzję ministra, to budowa zacznie się jeszcze w 2008, a zakończy w 2011 r. Pod jednym wszak warunkiem - że minister nie złoży kasacji do Sądu Najwyższego. Jeżeli to zrobi, rozpoczęcie budowy odwlecze się na lata. Podobnie będzie, kiedy GTC przegra sprawę, bo również skorzysta z kasacji.
(...)
Budowa autostrady przez rząd to najgorszy dla GTC wariant. Ale i dla podatników. Wtedy najprawdopodobniej firma będzie się domagać od skarbu państwa odszkodowania za utratę koncesji. MT szacuje, że w grę może wchodzić kwota 10 mln zł. Według innych szacunków może to być koszt kilkadziesiąt razy większy.

Źródło: Gazeta Wyborcza Trójmiasto
Gość

26 wrz 2007, o 18:52

A Polaczek mowi, ze do 2012 A1 bedzie do granicy poludniowej. Nie wspomina tylko ze owszem, przy granicy autostrada bedzie i do Torunia z Gdanska moze i tez, tylko ze po srodku nie bedzie nic. A ludziska sie nabieraja
Awatar użytkownika
Zigi
Moderator
Posty: 94
Rejestracja: 6 wrz 2007, o 13:51
Kontakt:

26 wrz 2007, o 19:12

Podobno 3 października poznamy wyrok w sprawie autostrada z Nowych Marz do Torunia.
Awatar użytkownika
Zigi
Moderator
Posty: 94
Rejestracja: 6 wrz 2007, o 13:51
Kontakt:

3 paź 2007, o 18:14

Wyrok już znamy - GTC nadal ma koncesje na budowę odcinka do Torunia, jest więc szansa, że ten odcinek także powstanie.
Przegląd Mediów
Moderator
Posty: 333
Rejestracja: 6 wrz 2007, o 13:52

31 sty 2008, o 21:11

A1 płatna, ale tymczasowo

Jest szansa, że Pomorze uniknie korków na trasie z Tczewa do Trójmiasta. Przejazd autostradą A1 będzie mógł być bezpłatny, gdy rozpocznie się remont krajowej "jedynki". Sprawę rozważy minister Cezary Grabarczyk.

Autostrada miałaby być bezpłatna przez cały czas trwania prac, czyli około roku. Taką wiadomość przywiózł z Warszawy marszałek Jan Kozłowski.
(...)
Jednak do rozpoczęcia remontu autostrada będzie płatna. Remont ma się zacząć w kwietniu lub maju tego roku. Do tego czasu, od 20 lutego kierowcy będą zatem płacić.
(...)
Marszałek Kozłowski poinformował także, że minister infrastruktury podejmie rozmowy z GTC w sprawie budowy drugiego etapu autostrady z Nowych Marzów do Torunia. Jeśli zakończą się pomyślnie, minister wycofa kasację od wyroku Sądu Administracyjnego, który uznał, że decyzja byłego ministra transportu Jerzego Polaczka, ze stycznia ubiegłego roku, o wygaszeniu koncesji GTC jest nieważna.
(...)
Jacek Klein - POLSKA Dziennik Bałtycki
Przegląd Mediów
Moderator
Posty: 333
Rejestracja: 6 wrz 2007, o 13:52

20 lut 2008, o 13:49

"Żądamy obniżenia ceny za A1" - protestowali w Rusocinie działacze PIS

"A1 dla wszystkich, nie tylko dla bogatych!". Pod takim hasłem odbył się dzisiaj w Rusocinie protest pomorskich działaczy Prawa i Sprawiedliwości. Był to wyraz sprzeciwu wobec zbyt wysokich opłat za przejazd tą trasą.

Przypomnijmy, że to właśnie od dziś za podróż 25-km odcinkiem z Rusocina do Swarożyna, kierowcy muszą zapłacić 6,70 zł (tj. 27 groszy za kilometr).
(...)
Jan Kozłowski zadeklarował, że będzie prosił ministra infrastruktury o sprawdzenie, czy opłat nie da się obniżyć.
gp - NaszeMiasto.pl
Przegląd Mediów
Moderator
Posty: 333
Rejestracja: 6 wrz 2007, o 13:52

21 lut 2008, o 11:51

Pierwszy dzień pobierania opłat na A1 - kierowcy wrócili na lokalne drogi

Na autostradzie A1 wprowadzono wczoraj opłaty za przejazd. Teraz pokonanie samochodem osobowym 25-kilometrowego odcinka z Rusocina do Swarożyna kosztuje 6,70 zł. Przeciwko opłatom protestują kierowcy, politycy i przedstawiciele lokalnych samorządów.

- Za jeden przejechany kilometr płacimy 27 groszy brutto, a to zdecydowanie więcej niż na innych autostradach w kraju, gdzie płaci się po 21 lub 22 grosze - mówią użytkownicy trasy. - To po prostu zdzierstwo, by za przejazd na tak krótkim odcinku kasowano aż tyle. On w ogóle powinien być bezpłatny!

Pobieranie opłat przez autostradowych inkasentów rozpoczęło się dokładnie o północy, z wtorku na środę. Wczoraj od samego rana na wszystkich węzłach A1 sprawdzaliśmy, czy zapowiedzi kierowców o rezygnacji z przejazdu tą trasą staną się faktem. W pierwszym dniu poboru opłat ruch na autostradzie był rzeczywiście zdecydowanie mniejszy. Większość kierowców postanowiła pojechać, jak kiedyś, drogami lokalnymi.
(...)

Z wczorajszych obserwacji pracowników zarządcy A1 wynika, że teraz aż 60 proc. użytkowników to głównie ciężarówki i tiry. Powód? Z opłat zwolnione są pojazdy, które posiadają winiety, a ciężarówki w większości je mają. Wielu kierowców wypytywało też, na jaki okres musi być ważna winieta, by wjechać na A1. Jak tłumaczy GTC, jeżeli winieta jest ważna w chwili przejazdu, samochód może wjechać.
(...)
Sebastian Dadaczyński Jacek Klein - POLSKA Dziennik Bałtycki
Muniek
Ja tu zaglądam
Ja tu zaglądam
Posty: 13
Rejestracja: 2 sty 2008, o 18:36

21 lut 2008, o 12:11

Masakra - jak nikt nie bedzie jezdził, to skąd oni wezmą kase na utrzymanie tej drogi????
gobus1
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 28 kwie 2011, o 23:10
Kontakt:

17 cze 2012, o 15:49

Z tymi autostradami to jakiś cyrk. U nas ogłasza się to jako wieli sukces, skok cywilizacyjny a na zachodzie to jak postawienie wychodka - proste i normalne.

__________
Znasz tani wynajem busów w okolicy?
ODPOWIEDZ