Rumia powiatem?

Aktualności - Rumia - dzielnice: Biała Rzeka, Janowo, Lotnisko, Stara Piła, Stara Rumia, Szmelta, Zagórze oraz osiedla: Rajskie, Rumia Park, Janowo, Osada Kolejowa, Podgórne, Królewskie, Kazimierza, Morelowe, Żeglarzy

Moderatorzy: Zigi, Jaro, aisne

Czy Rumia powinna być powiatem?

Tak
23
72%
Nie
9
28%
Nie wiem
0
Brak głosów

Liczba głosów: 32

Przegląd Mediów
Moderator

Rumia powiatem?

Post autor: Przegląd Mediów » 13 paź 2010, o 09:50

Nie ma co, wybory coraz bliżej - pytanie tylko, czy nie ma ważniejszych spraw, którym mogą się zająć rumscy urzędnicy?
Rumia powiatem?

Grupa kilkunastu osób, głównie samorzadowców chce doprowadzić do wyłączenia Rumi z powiatu wejherowskiego i stworzenia własnego powiatu grodzkiego. Stowarzyszenie ogłosiło swój zamiar na piątkowej konferencji prasowej, która odbyła się w Urzędzie Miasta.

Express Powiatu Wejherowskiego
Faktem jest, że Rumia jest największym miastem w Polsce, które prawami powiatowymi nie dysponuje. Pytanie tylko, po co? Mało mamy urzędników?

Alfredo
Forumowicz
Forumowicz

Post autor: Alfredo » 13 paź 2010, o 10:02

Zawsze byłoby bliżej do urzędu skarbowego

Przegląd Mediów
Moderator

Post autor: Przegląd Mediów » 14 paź 2010, o 20:51

Rumia chce się odłączyć od powiatu wejherowskiego

W Rumi zawiązało się stowarzyszenie Powiat Grodzki Rumia, którego celem jest powołanie w mieście powiatu grodzkiego, a tym samym odłączenie od powiatu wejherowskiego. Stowarzyszenie powstało kilka dni temu, a jego przewodniczącym jest jeden z kandydatów na burmistrza miasta w nadchodzących wyborach samorządowych Kazimierz Klawiter.

Dziś, aby załatwić sprawy w Urzędzie Skarbowym albo zarejestrować samochód, rumianie muszą pokonywać kilkanaście kilometrów do sąsiedniego Wejherowa. I wielu mieszkańcom to się nie podoba. Gdyby pomysł stworzenia powiatu grodzkiego udało się zrealizować, rumianie mogliby nie tylko uzyskać w swoim mieście np. wypis z ksiąg wieczystych, ale też jeździliby samochodami na rumskich rejestracjach. Te ostatnie mają się stać symbolem powstałej inicjatywy.

Sztandarowym argumentem zwolenników pomysłu jest liczba mieszkańców Rumi, która już dawno przekroczyła 45 tysięcy.
(...)
Zyski finansowe dla przyszłego powiatu wylicza były starosta wejherowski, a obecnie członek stowarzyszenia Grzegorz Szalewski. - Powiat wejherowski liczy 192 tys. osób, Rumia ponad 45 tys., kasa powiatu to 25 mln zł, przy czym rumianie wpłacają 9 mln zł - wylicza Szalewski. - A powinni 6 mln zł. Nadwyżka zatem pozostałaby w mieście.
(...)
Polska Dziennik Bałtycki
A. Rembowska, J. Kielas
To jakby to było z tymi tablicami rejestracyjnymi? GRU?

Marcin Fuchs
Ja tu zaglądam
Ja tu zaglądam

Post autor: Marcin Fuchs » 14 paź 2010, o 22:02

Czytam, czytam i się dziwię. Po co powiat rumski? Jeśli już niedogodnością jest jazda wo Wejherowa, to wymienieni Panowie mogą zawalczyć o powstanie punktow obsługi klienta/interesanta na terenie Rumi. Czy ktoś wyliczyl ile ta zmiana by kosztowala mieszkańców, firmy itp.? I jakie są warunki powstania powiatu? Bo jeśli się nie mylę to jednym z nich jest kryterium ludnościowe- 100 000 osób...

Marcin
Początkujący
Początkujący

Post autor: Marcin » 15 paź 2010, o 08:35

Oczywiście - kryterium ludnościowe jest przeszkodą, ale do ominięcia - wzorem Sopotu - który ma niespełna 38 tysięcy mieszkańców ale jest częśćią większej aglomeracji (podobnie jak Rumia). Pytanie tylko ile w tym sensu : trzeba znaleźć/wybudować/wyposażyć siedzibe starostwa, znaleźć/wyposażyć siedzibę US...

Alfredo
Forumowicz
Forumowicz

Post autor: Alfredo » 15 paź 2010, o 18:16

Przegląd Mediów pisze:To jakby to było z tymi tablicami rejestracyjnymi? GRU?
Czy to oznaczałoby, że wszyscy właściciele samochodów z Rumi musieliby je przerejestrować? :?

Joe
Ja tu zaglądam
Ja tu zaglądam
Kontakt:

Post autor: Joe » 15 paź 2010, o 19:14

Lol, no raczej. Ja, zamiast GRU, proponowałbym PGR, bardzo wymowne :D w/w stowarzyszenie na pewno by się ucieszyło:)
Każdy po,ysł jest dobry, żeby ludzi potraktować większymi podatkami. Poza tym przydupasy by miały więcej miejsc urzędowych do obsadzenia swoimi przydupasami. No comment.

Marcin Fuchs
Ja tu zaglądam
Ja tu zaglądam

Post autor: Marcin Fuchs » 15 paź 2010, o 20:54

Marcin--> Nie wiem czy nie jest tak, że po wprowadzeniu reformy gdzie faktycznie Sopot i inne mniejsze miasta stały się siedzibą powiatu, teraz nie trzeba spełnic kryterium ludnościowego. Interesuje mnie to więc sobie poszukam i odpiszę za kilka dni. A zamiast roztaczać wizje Powiatu Rumskiego - proponuję zająć się sprawą SP 1.

noon
Ja tu zaglądam
Ja tu zaglądam

Post autor: noon » 16 paź 2010, o 23:37

Uważam że Rumia na to zasługuje, bo od Wejherowa niewiele sie różni i powoli staje się najlepszym miejscem do osiedlenia w Kaszubskim Trójmieście, to my mamy centra handlowe, basen, niebawem kino ... i jestesmu blisko trójmiasta, powinniśmy powakczyć o niezalezność .....

Alfredo
Forumowicz
Forumowicz

Post autor: Alfredo » 18 paź 2010, o 13:49

noon pisze:powinniśmy powakczyć o niezalezność .....
A czy ktoś policzył, ile by ta niezależność kosztowała?
Nie mówiąc o większych problemach w zdobywaniu funduszy unijnych

magdaeska
Forumowicz
Forumowicz
Kontakt:

Post autor: magdaeska » 19 paź 2010, o 21:29

Nie potrafią dobrze rządzić teraz, to z powiatem to już kompletna klapa będzie.

Arek Dagga
Początkujący
Początkujący
Kontakt:

Post autor: Arek Dagga » 23 paź 2010, o 16:39

magdaeska pisze:Nie potrafią dobrze rządzić teraz, to z powiatem to już kompletna klapa będzie.
no właśnie dzisiaj mamy kłótnie na poziomie rady miasta i nie ma problemu na uzyskanie funduszy na tak "niezbędny" dla miasta pomnik Prezydenta Kaczyńskiego a nie można dokończyć choćby w takim zakresie żeby dzieciaki w zimę nie latały po placu budowy między 1 a 2 budynkiem w SP1. Zastanawiam się jakby były rozdysponowywane pieniądze Powiatowe jeśli takowym zostało by nasze miasto. Ale nie o to najbardziej się martwię, ponieważ sądzę iż ten cały pomysł to tylko obietnica kiełbasy wyborczej, bo przecież o czymś w kampanii trzeba mówić, a lepiej nie obiecywać za dużo bo jeszcze będzie trzeba te obietnice spełnić a w ten sposób powie się że MSWiA się nie zgadza albo że to nie tak łatwo załatwić i 4 lata spokoju. Ja bym wolał abyśmy rozmawiali o rzeczywistych problemach miasta a nie co cztery lata wymyślali rzecz która bynajmniej na dzień dzisiejszy jest nie możliwa do zrealizowania tak jak było w poprzedniej kadencji z budową nowego centrum. A o co będziemy walczyli za 4 lata może żeby Rumia została miastem wojewódzkim?? Nie popadajmy w absurdy

george
Początkujący
Początkujący

Rumia powiatem?

Post autor: george » 24 paź 2010, o 09:30

Ja jestem za utworzeniem powiatu grodzkiego, mógłbym wszystkie sprawy z Urzędem Skarbowym, ew. Komornikiem, czy wydziałem Komunikacji załatwiać bez zbędbego jeżdzenia kilkanaście kilometrów do Wejherowa, pomysł z tablicami rejestracyjnymi też mi się bardzo podoba, jeżeli pomysł się uda będę pierwszy który wymieni tablice z GWE.

Marcin Fuchs
Ja tu zaglądam
Ja tu zaglądam

Post autor: Marcin Fuchs » 24 paź 2010, o 19:52

george-> a pomyślałeś o kosztach? Bo zmiana tablic to jedno, ale zmiana w innyc dokumentach też może kosztować sporo.

Zresztą pomysł powiatowy chyba upadł po informacji z MSWiA. Można o tym przeczytać w Gońcu Rumskim. Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest podjęcie działań, które doprowadza do utworzenia fili starostwa i innych ważnych powiatowych urzędów w Naszym mieście.
W tej sprawie myślę, że jest mozliwa wspołpraca wszystkich sił politycznych na poziomie miasta i powiatu. Tak mi się w tej chwili wydaje. Zresztą po wyborach zobaczymy czy Ci którzy lansowali ten projekt będą dalej walczyc o powiat, czy zapomną o tym na 4 lata.

zioło
Początkujący
Początkujący

Rumia powiatem?

Post autor: zioło » 25 paź 2010, o 15:31

Przegląd Mediów pisze:Nie ma co, wybory coraz bliżej - pytanie tylko, czy nie ma ważniejszych spraw, którym mogą się zająć rumscy urzędnicy?
Rumia powiatem?

Grupa kilkunastu osób, głównie samorzadowców chce doprowadzić do wyłączenia Rumi z powiatu wejherowskiego i stworzenia własnego powiatu grodzkiego. Stowarzyszenie ogłosiło swój zamiar na piątkowej konferencji prasowej, która odbyła się w Urzędzie Miasta.

Express Powiatu Wejherowskiego
Faktem jest, że Rumia jest największym miastem w Polsce, które prawami powiatowymi nie dysponuje. Pytanie tylko, po co? Mało mamy urzędników?
Liczba urzędników nie zmieni się, zmieni się tylko miejsce, gdzie pracują. Będą pracowali w Rumi a nie w Wejherowie. Czyli czytaj: bedą pracować rumianie a nie wejherowianie.

Co do Rady i Starosty to nie powołuje się ŻADNYCH nowych po prostu Radę Miasta i burmistrza wyposaża się w możliwości prawne.

same plusy

ODPOWIEDZ