Zbiorowe groby w Rumi

Aktualności - Rumia - dzielnice: Biała Rzeka, Janowo, Lotnisko, Stara Piła, Stara Rumia, Szmelta, Zagórze oraz osiedla: Rajskie, Rumia Park, Janowo, Osada Kolejowa, Podgórne, Królewskie, Kazimierza, Morelowe, Żeglarzy

Moderatorzy: Zigi, Jaro, aisne

Przegląd Mediów
Moderator
Posty: 333
Rejestracja: 6 wrz 2007, o 13:52

19 lis 2007, o 19:55

POLSKA Dziennik Bałtycki pisze:Rumia. Rumianin wskazał zbiorowy grób

- Ciała swoich żołnierzy Niemcy po bombardowaniu układali w wielkim dole dwa na trzy metry, tuż przy dawnym kościele ewangelickim w Rumi. Pamiętam dokładnie, gdzie - twierdzi Joachim Potulski, 93-letni mieszkaniec Rumi. - Ci historycy, którzy tej mogiły szukali, byli bardzo blisko, ale kopali w złym miejscu, pod chodnikiem przy budynku, który dziś jest świetlicą Szkoły Podstawowej nr 1. A mogiła jest kilka metrów dalej, bliżej ulicy, tam, gdzie dziś jest trawnik.

Polsko-niemiecka Fundacja "Pamięć", zajmująca się między innymi poszukiwaniem miejsc pochówku żołnierzy niemieckich i przenoszeniem ich szczątków na cmentarze, prowadzi wykopaliska ekshumacyjne w Rumi od ubiegłego roku. Dotychczas historykom nie udało się odnaleźć zbiorowej mogiły, o której opowiada Joachim Potulski.
(...)
W tym roku do prac nie zdołamy przystąpić ze względu na aurę - mówi Iza Gruszka, kierownik biura Fundacji "Pamięć" w Warszawie. - Z rumianinem skontaktujemy się na przełomie marca i kwietnia. Zbadamy miejsce, do ekshumacji przystąpić będziemy mogli po uzyskaniu odpowiednich pozwoleń.
(...)
Agata Grzegorczyk - POLSKA Dziennik Bałtycki
ODPOWIEDZ