Rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 1

Aktualności - Rumia - dzielnice: Biała Rzeka, Janowo, Lotnisko, Stara Piła, Stara Rumia, Szmelta, Zagórze oraz osiedla: Rajskie, Rumia Park, Janowo, Osada Kolejowa, Podgórne, Królewskie, Kazimierza, Morelowe, Żeglarzy

Moderatorzy: Zigi, Jaro, aisne

Przegląd Mediów
Moderator
Posty: 333
Rejestracja: 6 wrz 2007, o 13:52

28 sty 2009, o 18:59

Rodzicom uczniów skończyła się cierpliwość

Rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 1 w Rumi jest konieczna - od lat powtarzają to rodzice uczniów, dyrekcja i władze miasta. I od lat nic się nie zmienia.

Uczniowie, aby dojść z budynku szkoły do sali gimnastycznej lub stołówki, muszą przejść przez szkolne boisko. Obydwa budynki placówki nie są bowiem w żaden sposób ze sobą połączone. Czy deszcz, czy mróz, dzieci w samych sweterkach na każdej przerwie przebiegają tam i z powrotem. A nie mogą ubrać się, by przejść do drugiego budynku, ponieważ nie ma w nim możliwości przechowania ubrań i obuwia.

Zdesperowanym rodzicom skończyła się cierpliwość i postanowili założyć stowarzyszenie, które będzie wspomagać i nadzorować rozwój szkoły.
(...)
Rafał Korbut - POLSKA Dziennik Bałtycki
piotr_rumia
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 30 sty 2009, o 09:44

30 sty 2009, o 09:48

A tu niżej link do wczorajszego artykułu w Fakcie :

http://piotrrumia.wrzuta.pl/pliki/uUVYrFvqhn/


Wczorajsza sesja rady miasta kompletna żenada.
Znów sprawa szkoły podstawowej nr 1 poszła na bok. Radni kolejny raz pokazali gdzie mają dzieci i mieszkańców naszego miasta.
Jeśli jednak myślą, że się poddamy, to czeka ich po feriach bardzo przykra niespodzianka. Cała Polska pozna twarze tych którzy za nasze pieniądze zajmują się wszystkim tylko nie pracą na rzecz mieszkańców.
Tych, którzy mają gdzieś bezpieczeństwo, zdrowie i przyzwoite warunki do nauki dzieci.
Przegląd Mediów
Moderator
Posty: 333
Rejestracja: 6 wrz 2007, o 13:52

4 lut 2009, o 09:46

Rumia. Po 10 latach stracili cierpliwość

O tym, że rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 1 w Rumi jest konieczna, od lat mówią rodzice uczniów, dyrekcja i władze miasta. (...)
Zdesperowanym rodzicom skończyła się cierpliwość. Kilka dni temu zorganizowali spotkanie z radnymi i burmistrzem miasta.
(...)
- Jako radny i rodzic dziecka, które uczęszczało do tej szkoły, podzielam zdanie, iż rozbudowa tej szkoły jest pilną potrzebą - wyjaśnia Piotr Zaradny, rzecznik większościowej koalicji PO-PiS w Radzie Miejskiej. - Ale to nie jedyna placówka oświatowa w mieście, wymagająca pilnej rozbudowy, a potrzeby należy konfrontować z możliwościami budżetu miasta. Te są niestety ograniczone. Sytuację pogorszyła dodatkowo poprzednia kadencja samorządu, w której pani burmistrz z rządzącą Gospodarnością nie zrealizowała żadnej inwestycji, polegającej na rozbudowie placówki oświatowej. Efekt tych zaniedbań jest taki, iż pomimo przeznaczania na inwestycje i remonty w placówkach oświatowych największej w historii miasta kwoty, i tak nie jesteśmy w stanie wszystkich inwestycji zrealizować od razu.

Decyzją burmistrza miasta (poprzez wpisanie do projektu budżetu miasta na rok 2009 tylko SP6) w pierwszej kolejności ma zostać wykonana rozbudowa SP6 za łączną kwotę ponad 9,0 mln złotych. Ale sądzę, że do tematu rozbudowy SP1 będziemy mogli wrócić jeszcze w tym roku, jeżeli opracowywana aktualnie dokumentacja projektowa dotycząca SP 6 wskaże na możliwości realizacji tej inwestycji w etapach i takie prowadzenie inwestycji będzie uzasadnione pod względem ekonomicznym. Na chwilę obecną w tegorocznym budżecie miasta zabezpieczyliśmy środki na opracowanie koncepcji rozbudowy tej placówki, która ma uwzględnić budowę nie tylko łącznika, ale również hali sportowej wraz zapleczem, nowych szatni, sal lekcyjnych oraz nowej siedziby dla biblioteki. Należy to jednak zrobić kompleksowo w ramach jednej inwestycji (która później będzie mogła być realizowana etapami), a sama budowa łącznika niczego nie załatwia i podraża całą inwestycję.
Dyskusja o rozbudowie SP1 miała być prowadzona na wczorajszej sesji rady miasta, która odbyła się już po zamknięciu tego numeru "Gońca Rumskiego".
(...)
Rafał Korbut - POLSKA Dziennik Bałtycki
piotr_rumia
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 30 sty 2009, o 09:44

4 lut 2009, o 10:30

Przegląd Mediów pisze:
Rumia. Po 10 latach stracili cierpliwość...
Jak zakończyła się ostatnia sesja wszyscy zainteresowani już wiedzą.
Teraz kilka słów komentarza do tego co w artykule w Dzienniku
Bałtyckim powiedział pan radny Piotr Zaradny.

1.Plany rozbudowy szkoły mają już blisko 10 lat. Powstały jeszcze w czasach czy vice-burmistrzem był obecny przewodniczący Rady Miasta pan Reclaf. Dlatego zwalanie całej winy na poprzednią ekipę rządzącą miastem nie jest zgodne z prawdą.

2.Zgoda - środki w budżecie pewnie zawsze będą zbyt małe w porównaniu do potrzeb, ale może trzeba wyznaczyć sobie najważniejsze priorytety. Skoro można przeznaczyć 400 tysięcy złotych na plany ratusza, skoro można przeznaczyć 750 tysięcy na dofinansowanie inicjatywy społecznej szkoły ekologicznej ( prywatnej ), skoro można przeznaczać znaczne środki na szkoły w których warunki bytowe są znacznie lepsze niż w szkole podstawowej nr 1 ( wystarczy się tylko przejść i porównać ), to dlaczego nie można ich znaleźć dla jedynki ?
Szkoły, która pracuje najdłużej w mieście ( do 17:30 lekcje ), w której dzieci stoją na deszczu, mrozie w oczekiwaniu na obiad w stołówce, w której trzeba przechodzić z jednego budynku do drugiego wychodząc na powietrze, w której szatnia o wymiarach 30 m2 jest dla ponad 600 dzieci, w której są sale lekcyjne przechodnie tzn. aby się dostać lub wyjść z klasy A trzeba przejść przez klasę B ( zakłóca to prowadzenie lekcji ), w której są sale lekcyjne mające 15 m2, w której...i można tak jeszcze sporo wymieniać.
Może pan radny Piotr Zaradny pokaże na udokumentowanym przykładzie, która to inna szkoła podstawowa w Rumi ma takie warunki ?

3.Pan radny pisze o środkach na realizację koncepcji rozbudowy jedynki ( 15 tysięcy złotych ) .Pytam tylko po co ? - wszyscy zainteresowani wiedzą czego trzeba tej szkole i czy trzeba wydawać 15 tysięcy złotych aby do tego dojść. My rodzice i kadra szkoły możemy taką koncepcję przedstawić gratis !
Koncepcji było już wiele, obietnic jeszcze więcej i my zwyczajnie już nie wierzymy w żadne zapewnienie. Nie damy się zwieść kolejnym obietnicom...byle do kolejnych wyborów.
Pan Zaradny pisze o uzasadnieniu ekonomicznym tej rozbudowy. A może rządzący pomyślą o uzasadnieniu społecznym, pomyślą o zapewnieniu takich warunków do nauki, które będą spełniały normy bezpieczeństwa, normy edukacyjne i inne ?

4.My rodzice jesteśmy za kompleksową rozbudową szkoły. Nie jest prawdą to co próbuje się mieszkańcom wmówić, że jesteśmy za prowizorką, że łącznik niczego nie rozwiązuje, że podraża rozbudowę.
Opracowanie dokumentacji technicznej rozbudowy szkoły może zakładać rozbudowę etapami i tylko my rodzice żądamy aby pierwszym etapem była budowa łącznika. Jeśli biuro przygotowujące plany techniczne takiej rozbudowy będzie miało takie wytyczne, to z całą pewnością w taki właśnie sposób przygotuje taką dokumentację techniczną.
Łącznik taki jakim wyobrażają sobie rodzice oraz kadra szkoły nie ma być jakąś kładką do przejścia z jednego budynku do drugiego. Ma on zawierać szatnie, dodatkowe sale lekcyjne oraz szeroki korytarz a jednocześnie być przejściem ( bez konieczności wychodzenia na powietrze ) z budynku A do budynku B.
Pan Zaradny pisze, że łącznik nie załatwia najpilniejszych problemów - wszyscy najbardziej zainteresowani doskonale wiedzą, że jest zupełnie inaczej.

My rodzice nie mamy najmniejszego zamiaru się poddawać, przeciwnie, będziemy jeszcze bardziej stanowczo żądać zapewnienie godnych i bezpiecznych warunków do nauki dla naszych dzieci.
Będziemy zwracać się do wszystkich, którzy mogą wymóc na rządzących naszym miastem odpowiednie decyzje. Będziemy dalej prosić media o pomoc, w tym media ogólnopolskie.
Jeśli zajdzie taka konieczność zastanowimy się też nad innymi działaniami, które pozwolą zmienić obecny stan rzeczy.
Na 20 stycznia zaplanowane zostało spotkanie założycielskie stowarzyszenia przyjaciół szkoły podstawowej nr 1 w Rumi "Jedynka", które odbędzie się o godzinie 18:00 w świetlicy naszej szkoły.
Już dziś wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.
Przegląd Mediów
Moderator
Posty: 333
Rejestracja: 6 wrz 2007, o 13:52

5 mar 2009, o 14:19

Rumia. Nie dali kasy, będą odwołani?

Brak zgody rumskich radnych na przyspieszenie rozbudowy Szkoły Podstawowej nr 1 w Starej Rumi może im się odbić czkawką. Zdesperowani rodzice uczniów tej placówki, którym zależy na tym, aby ich dzieci uczyły się w cywilizowanych warunkach, chcą doprowadzić do zwołania referendum odnośnie odwołania Rady Miejskiej Rumi. I dużo wskazuje na to, iż to im się uda. Aby referendum zostało zwołane, zawiązana w tym celu przez rodziców grupa inicjatywna musi zebrać 10 proc. mieszkańców, a więc ok. 3550 osób.

Ich zdaniem nie będą mieli z tym większego problemu. Zwłaszcza, że mają obiecaną w tym pomoc innych organizacji i stowarzyszeń. Przedstawiciele grupy inicjatywnej twierdzą też, że zdążą ze wszystkimi procedurami tak, aby referendum odbyło się tego samego dnia, co czerwcowe wybory do europarlamentu, dzięki czemu mieliby bardzo duże szanse na uzyskanie 30 proc. frekwencji, która jest wymagana, aby referendum było ważne.
(...)
Natomiast sama dyskusja na ostatniej sesji RMR odnośnie rozbudowy szkoły była niezwykle burzliwa. Do tego stopnia, że ogłoszono nawet przerwę, aby wszystkie strony konfliktu ochłonęły.
(...)
Marcin Lange - POLSKA Dziennik Bałtycki
Przegląd Mediów
Moderator
Posty: 333
Rejestracja: 6 wrz 2007, o 13:52

17 mar 2009, o 22:26

Radni chyba jednak przestraszyli się koncepcji referendum w ich sprawie. Brawo zdeterminowanie rodzice :)
Rumia. Znalazły się pieniądze dla szkoły

Szkoła Podstawowa nr 1 zostanie w najbliższym czasie rozbudowana. Tak podczas zwołanej w poniedziałek nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej Rumi zadecydowali radni. W tegorocznym budżecie miasta przeznaczyli na koncepcję, inwentaryzację i pełną dokumentację techniczną rozbudowy placówki w sumie 340 tys. zł.
(...)
Marcin Lange - POLSKA Dziennik Bałtycki
Awatar użytkownika
Alka
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 74
Rejestracja: 2 sty 2008, o 18:37

24 mar 2009, o 11:57

No no. Jestem pod wrażeniem skuteczności rodziców uczniów z tej szkoły. Demokracja przez duże "D" :)
Przegląd Mediów
Moderator
Posty: 333
Rejestracja: 6 wrz 2007, o 13:52

27 mar 2009, o 11:55

Rumia. Budowa łącznika szkoły może odsłonić niemieckie mogiły

Szkoła Podstawowa nr 1 stała się w ostatnich tygodniach jednym z głównych tematów rozmów mieszkańców Rumi. Trzeba jednak pamiętać, że tereny, na których znajduje się ta placówka oświatowa, były miejscem pochówku niemieckich żołnierzy poległych w czasie II wojny św. W 2006 i 2007 roku przy sali gimnastycznej członkowie polsko-niemieckiej Fundacji Pamięć ekshumowali szczątki kilkudziesięciu żołnierzy. Informacja o tym, iż szkoła będzie rozbudowana, ucieszyła przedstawicieli fundacji, którzy przy okazji prac budowlanych chcieliby odnaleźć dotychczas niezlokalizowany jeszcze masowy grób niemieckich żołnierzy.

(...)Joachim Potulski, naoczny świadek tamtych zdarzeń twierdzi, że wie, gdzie mogiła się znajduje.
- Ciała swoich żołnierzy Niemcy po bombardowaniu układali w wielkim dole 2 na 3 metry tuż przy dawnym kościele ewangelickim w Rumi. Pamiętam dokładnie, gdzie to było - twierdzi Joachim Potulski. - Ci, co jej szukali, byli blisko, ale kopali w złym miejscu - pod chodnikiem przy budynku, który dziś jest świetlicą szkoły. A mogiła jest kilka metrów dalej, bliżej ulicy, tam, gdzie dziś jest trawnik. (...)

Marcin Lange - POLSKA Dziennik Bałtycki
Przegląd Mediów
Moderator
Posty: 333
Rejestracja: 6 wrz 2007, o 13:52

10 cze 2010, o 11:02

Wydawało się, że nie będzie już powrotu do sprawy. A jednak...
Radio Gdańsk pisze:W Szkole Podstawowej numer 1 w Rumi od wczoraj trwa strajk okupacyjny. Placówka miała zostać rozbudowana, jednak radni w ostatniej chwili zakwestionowali skalę inwestycji przedstawioną przez burmistrza. Nie zgodzili się na zmiany w budżecie. Protestujący rodzice uznali, że okupacja budynku to jedyna szansa, by zmusić radnych do zmiany decyzji. Rodzice zamierzają protestować do czasu, aż radni zmienią decyzję i pozwolą na wprowadzenie zmian w budżecie. Mają one umożliwić podpisanie umowy z firmą, która wygrała przetarg na rozbudowę szkoły.

(Radio Gdańsk)
Przegląd Mediów
Moderator
Posty: 333
Rejestracja: 6 wrz 2007, o 13:52

16 cze 2010, o 12:06

NaszeMiasto.pl pisze:Rumia: Kompromis w sprawie remontu SP1. Koniec okupacji szkoły

Po ponad 4 godzinach debatowania rumscy samorządowcy osiągnęli kompromis w sprawie remontu Szkoły Podstawowej nr 1. (...)
Skończyło się na kompromisie - zamiast 3. etapów remontu o wartości 19 mln zł, będzie jeden za 9 mln zł.

Polska Dziennik Bałtycki
Dariusz Chabior
Przegląd Mediów
Moderator
Posty: 333
Rejestracja: 6 wrz 2007, o 13:52

22 cze 2010, o 15:00

Rozbudowa ponownie wstrzymana. Tym razem, na miejscu rozbudowy znaleziono ludzkie szczątki.
(...)Rozbudowa SP nr 1 w Rumi ledwo się zaczęła, a już jest wstrzymana. Na terenie szkoły znaleziono ludzkie szczątki.

(...)Wczoraj jeden z pracowników zauważył pod ziemią ludzkie szczątki. Roboty trzeba było wstrzymać. Zostaną wznowione, gdy zwłoki będą ekshumowane.

Prawdopodobnie to szczątki niemieckiego żołnierza z czasów II wojny. Przed wojną w tym miejscu stał kościół ewangelicki, otaczał go cmentarz. Podczas II wojny światowej grzebano tam żołnierzy niemieckich. Po 1945 r. na fundamentach zburzonego kościoła stanęła sala gimnastyczna, obok niej wybudowano SP 1. Kwaterami żołnierzy nikt się nie przejął - urządzono na nich boisko. Dopiero w latach 2006 i 2007 upomniała się o nie polsko-niemiecka fundacja "Pamięć". Ekshumowane ciała zostały przeniesione na cmentarz żołnierzy niemieckich w Glinnej koło Szczecina.

kaf
Gazeta Wyborcza Trójmiasto
Przegląd Mediów
Moderator
Posty: 333
Rejestracja: 6 wrz 2007, o 13:52

28 sie 2010, o 15:26

Rumia. Szkoła podstawowa na placu budowy

W rozbudowywanej SP 1 w Rumi, mimo opóźnień, nauka rozpocznie się zgodnie z planem. Ale inwestycja będzie droższa, bo stary fundament wymagał wzmocnienia. W czwartek radni zdecydują, czy dołożyć dodatkowy milion zł. Część zapowiada sprzeciw.

(...)Kiedy dla potrzeb budowy łącznika, który scali oba szkolne budynki, odkryto fundamenty najstarszej, stuletniej części szkoły, okazało się, że trzeba je wzmocnić. Tych prac nie planowaliśmy, ale były konieczne. Kosztowały dodatkowe 820 tys., a tych pieniędzy nie ma w budżecie inwestycji - mówi Elżbieta Rogala-Kończak, burmistrz Rumi.

W czwwrtek sesja RM, na której radni mają zdecydować, czy dadzą te pieniądze. - Zagłosuję przeciw - zapowiada Witold Reclaf, przewodniczący Rady Miasta. - Cała inwestycja jest przygotowana nieudolnie. Dokumentacja pochłonęła 700 tys., a nie przewidziano w niej, że fundamenty trzeba wzmocnić, a odnalezienie szczątków wydłuży prace? Przecież wszyscy wiedzą, że to teren starego cmentarza. Burmistrz obiecała, że na całą inwestycję wystarczy jej 9 mln i musi się tego trzymać. A teraz szuka dodatkowych milionów na rozbudowę "jedynki", drastycznie ograniczając finansowanie dróg, na co trudno się zgodzić.

- Na tym etapie nie można wstrzymać budowy. Liczę na rozsądek radnych - mówi burmistrz.

(...)Co czeka dzieci w nowym roku szkolnym? - Przez parę miesięcy będzie ciężko, ale wszystko da się zorganizować. Przede wszystkim plac budowy został odgrodzony dwumetrowym płotem, by dzieci nie miały tam wstępu. Ułożyliśmy chodniki, by uczniowie nie brodzili w błocie. Nauczyciele będą pełnić na dworze dodatkowe dyżury w czasie przerw - zapowiada Irena Kopaczewska, dyrektor SP 1.

To nie koniec utrudnień: część obiektu, w której uczą się klasy IV-VI nie ma teraz toalet, więc uczniowie będą chodzić "za potrzebą" do drugiego budynku. - Ale nie dłużej niż dwa miesiące, potem korytarz łączący budynki będzie gotowy - zapowiada dyrektor.

Jeśli nie pojawią się kolejne komplikacje, nowa cześć szkoły ma być gotowa za rok.

Katarzyna Fryc
Źródło: Gazeta Wyborcza Trójmiasto
Alfredo
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 67
Rejestracja: 2 sty 2008, o 18:38

7 wrz 2010, o 09:06

Nie kończąca się historia z tą szkołą... Byle do wyborów :)
Przegląd Mediów
Moderator
Posty: 333
Rejestracja: 6 wrz 2007, o 13:52

12 wrz 2010, o 08:35

Rumia. Groźba wstrzymania prac w Szkole Podstawowej nr 1 jest coraz realniejsza

Groźba wstrzymania prac w Szkole Podstawowej nr 1 jest coraz realniejsza. Radni po raz kolejny nie zgodzili się na przeznaczenie dodatkowych pieniędzy na rozbudowę najstarszej podstawówki w mieście. Wykonawca zapowiedział, że zejdzie z placu budowy. Szkoła zimą może zostać bez ogrzewania, bo nie ma pieniędzy na opłaty przyłączeniowe. Kolejna sesja nie przyniosła żadnych rozwiązań.

Podczas sesji, która odbyła się dwa tygodnie temu, radni zakwestionowali zasadność przyznania dodatkowych środków, wskazując m.in. na nieścisłości w kwotach przeznaczonych na ekshumację i pochówek szczątków znalezionych podczas wykopów oraz na zbyt wysokie koszty prac dodatkowych. Wtedy odrzucili wniosek burmistrza o dodatkowe 820 tys. zł. W środę późnym wieczorem na sesji nadzwyczajnej nie zmienili swojej decyzję, mimo że zmieniła się kwota, o jaką wnioskowała Elżbieta Rogala-Kończak. Teraz wydatki na inwestycję miały wzrosnąć w całości o 498 tys.zł.

(...) Radni zgodzili się jedynie na przekazanie dodatkowych 25 tys.zł na koszty związane z ekshumacją i pochówkiem. Tę propozycję burmistrz odrzuciła, argumentując, że koszty przeniesienia szczątków ludzkich wynoszą minimum 60 tys.zł. Wciąż więc nie wiadomo, co dalej z rozbudową "jedynki".

Polska Dziennik Bałtycki
Anna Rembowska
Awatar użytkownika
Alka
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 74
Rejestracja: 2 sty 2008, o 18:37

12 wrz 2010, o 13:13

Nie ma co. Obie strony idą w zaparte :D
ODPOWIEDZ