Dworzec PKP/SKM w Rumi

Aktualności - Rumia - dzielnice: Biała Rzeka, Janowo, Lotnisko, Stara Piła, Stara Rumia, Szmelta, Zagórze oraz osiedla: Rajskie, Rumia Park, Janowo, Osada Kolejowa, Podgórne, Królewskie, Kazimierza, Morelowe, Żeglarzy

Moderatorzy: Zigi, Jaro, aisne

Dworzec w Rumi powinno się...

wyremontować - przeprowadzić kapitalny remont
7
47%
zburzyć - nawet remont nic nie pomoże
7
47%
zostawić jak jest - szkoda pieniędzy, są ważniejsze cele
1
7%
 
Liczba głosów: 15
Przegląd Mediów
Moderator
Posty: 333
Rejestracja: 6 wrz 2007, o 13:52

29 lut 2008, o 09:48

Rumia. Dworzec PKP to obraza miasta

Ściany pokryte prawie w całości popisami artystów wątpliwych talentów, pijani mężczyźni zaczepiający pasażerów w głównym holu, śmieci walające się po posadzkach i poutykane w kaloryferach, poczekalnia, którą właściwie grzechem jest nazwać tym mianem, bo chyba nikt nie wchodzi tam w innym celu niż żeby załatwić swoje potrzeby fizjologiczne, pozbawiona części szyb i z osypującym się przy samym otworze drzwiowym murem. Z tylnego wejścia do budynku wysypują się stosy odpadków. Tak wygląda miejsce, które jako pierwsze oglądają przyjeżdżający do Rumi podróżni. O wrażenia wstyd ich nawet pytać.
(...)
Za "wizytówkę" miasta postanowili się wziąć strażnicy miejscy. Wystosowali do dyrekcji Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami w Gdańsku Polskich Kolei Państwowych SA pismo nakazujące uporządkowanie rumskiego dworca. W razie nie zastosowania się PKP do pisma, oddadzą sprawę do sądu.
Wiesław Matczak, zastępca dyrektora OGN PKP w Gdańsku, zapewnia, iż nie będzie takiej konieczności, bo to co leży w jego gestii zostanie uporządkowane. Jednak perony i tunel dworcowy to działka Zakładu Linii Kolejowych PKP Polskie Linie Kolejowe SA. A Leszek Lewiński, zastępca dyrektora do spraw technicznych już zapowiedział, że do nakazu strażników się nie zastosuje.
- Malowanie ścian tu nic nie pomoże, trzeba usiąść i porozmawiać jak problem rozwiązać kompleksowo. A w Rumi nie ma partnerów do tej rozmowy - twierdzi.
Burmistrz miasta jest innego zdania. Mówi, że to kolej jest niechętna do współpracy.
Tak więc urzędnikom, którzy coś mogliby zrobić w tej sprawie nie bardzo wychodzi znalezienie języka, a dworzec wciąż straszy.
(...)
Agata Grzegorczyk - POLSKA Dziennik Bałtycki
Awatar użytkownika
Alka
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 74
Rejestracja: 2 sty 2008, o 18:37

1 mar 2008, o 19:59

Drożeją bilety na pociąg, to remont dworca też by mogli zrobic :/
Przegląd Mediów
Moderator
Posty: 333
Rejestracja: 6 wrz 2007, o 13:52

4 mar 2008, o 18:20

Rumia. Straż Miejska chce skarżyć kolejarzy

Strażnicy Miejscy z Rumi powiedzieli: dość! I wystosowali do Polskich Kolei Państwowych pismo nakazujące im doprowadzenie głównego dworca miasta do stanu, który nie będzie przynosił wstydu mieszkańcom. Bo póki co powiedzieć, że co stacja przedstawia obraz nędzy i rozpaczy, to mało. Pod ścianami poczekalni i tunelu prowadzącego na perony stoją kałuże moczu, wszystkie mury pokryte są wątpliwej urody rysunkami i napisami, a te ostatnie i tak są słabo widoczne spod przykrywającej je warstwy brudu. Z stojącego na peronie SKM budynku o bliżej nieokreślonym przeznaczeniu wysypują się śmieci. Na posprzątanie peronów, usunięcie napisów ze ścian, wyremontowanie drzwi wejściowych do hallu dworca, oczyszczenie elewacji z pozostałości plakatów i ogłoszeń strażnicy dali kolejarzom 40 dni. Jeśli pismo nie poskutkuje, chcą oddać sprawę do sądu.
(...)
O ile Wiesław Matczak, zastępca do spraw technicznych dyrektora Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami Kolejowymi PKP SA w Gdańsku, obiecuje zrobić co w jego mocy, by dworzec prezentował się lepiej, Leszek Lewiński, sprawujący tę samą funkcję w Zakładzie Linii Kolejowych PKP PLK w Gdańsku, odpowiadający za perony i tunel, stosować się do nakazów Straży Miejskiej nie zamierza.
- Łatwo jest nakazać komuś rozwiązanie problemu społecznego. Tylko ciekawe jak niby mamy to zrobić. Tunel malowany jest co kilkanaście miesięcy. Efekty są tylko takie, że grafficiarze mają nowe pole do popisu. Niczego tu szpachlował ani malował nie będę, dlatego że nagle burmistrz miasta zechciało się postraszyć mnie strażą miejską - zapowiada. - Jak władze Rumi są takie mądre, to nich najpierw doprowadzą do porządku tunel przy magistracie, ten, którym sami zawiadują. Nie wygląda lepiej niż nasz. Straszą nas sądem? Proszę bardzo, my też mamy dobrych prawników.
(...)
Agata Grzegorczyk - POLSKA Dziennik Bałtycki
Przegląd Mediów
Moderator
Posty: 333
Rejestracja: 6 wrz 2007, o 13:52

28 mar 2008, o 18:37

Rumia. Już czyściej na dworcu PKP

Nasze publikacje na temat głównego dworca kolejowego w Rumi oraz pismo Straży Miejskiej nakazujące PKP doprowadzenie niechlubnej wizytówki miasta do stanu nie przynoszącego wstydu mieszkańcom przyniosły pierwsze efekty. Na dworcu jest czyściej, a kolejarze obiecują, że na samych porządkach kończyć nie zamierzają.

- Rozpoczęliśmy już zabezpieczanie budynków po starej poczekalni na peronie II - mówi Wiesław Matczak, zastępca dyrektora do spraw technicznych gdańskiego Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami Kolejowymi PKP. - Zamurowane zostaną wejścia, w okna wstawimy zbrojone szyby. Wiem, że takie również, jak ktoś się uprze, to wybije, ale na pewno wytrzymają dłużej. Chodzi o to by uniemożliwić wrzucanie tam śmieci.

Zamurowanie wejść do poczekalni i nowe szyby nie oznaczają jednak, iż kolejarze wycofują się z obietnicy zburzenia tego budynku. Jeszcze do końca roku stara poczekalnia ma zniknąć z powierzchni ziemi, a dokładniej z peronu II.
(...)
Agata Grzegorczyk - POLSKA Dziennik Bałtycki
Przegląd Mediów
Moderator
Posty: 333
Rejestracja: 6 wrz 2007, o 13:52

25 sie 2008, o 11:14

Rumia. Dworzec straszy wyglądem i straszyć będzie

Już blisko trzy lata minęły od spotkania przedstawicieli kolei z władzami miasta, jednakże od tamtego czasu sprawa zagospodarowania dworca, a przede wszystkim jego remontu, nie posunęła się nawet o krok. Jak na razie obie strony spychają na siebie opracowanie koncepcji kompleksowego zagospodarowania terenu dworca wraz z okolicznymi terenami, a także remontu budynku.
(...)
Władze gmin z Małego Trójmiasta Kaszubskiego, a więc Wejherowa, Redy i właśnie Rumi chcą doprowadzić do porozumienia z przedstawicielami Szybkiej Kolei Miejskiej.
- Rozważamy udzielenie pomocy SKM w remontowaniu stacji kolejowych na terenie Małego Trójmiasta Kaszubskiego, a więc w naszym przypadku właśnie stacji na Dworcu Głównym, a także w Janowie. W zamian za to uzyskalibyśmy udziały w tej spółce - mówi Elżbieta Rogala - Kończak. - To jednak sprawa bardzo odległa w czasie .
Marcin Lange - POLSKA Dziennik Bałtycki
Awatar użytkownika
Alka
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 74
Rejestracja: 2 sty 2008, o 18:37

26 sie 2008, o 09:33

Stacje stacjami - pewnie uda sie dogadać z SKM. Ale co z tymi obleśnymi budynkami-dworcami należącymi do PKP? Wstyd i tyle.
Przegląd Mediów
Moderator
Posty: 333
Rejestracja: 6 wrz 2007, o 13:52

28 lis 2008, o 19:30

Rumia. A dworzec wciąż straszy

Kolejne dworce Szybkiej Kolei Miejskiej w końcu, po latach, są modernizowane. Dworzec w Rumi jednak jeszcze poczeka. Do kiedy? Nie wiadomo, nie ma bowiem żadnych planów kompleksowej modernizacji tego obiektu. Co prawda ostatnio nieco się poprawiło, gdyż podziemne przejście zostało odmalowane. Ale nie na długo. Wandale szybko dali o sobie znać, zamalowując odnowione ściany sprayami.

Największym problemem rumskiego dworca jest to, że ma on wielu właścicieli. Aby przeprowadzić kapitalny remont, wszyscy musieliby znaleźć pieniądze i przeprowadzić prace budowlane w jednym czasie, a na to praktycznie nie ma szans.

Niedawno przeprowadzono remont peronów SKM i torowiska w Gdyni Głównej, gruntowna przebudowa trwa w Gdańsku Oliwie, następny w kolejce jest peron w Sopocie oraz Sopocie Wyścigi. Rumi na liście peronów do remontu na razie nie widać.
(...)
Budynkiem dworca i wiatą-poczekalnią na peronie 2 zarządza PKP S.A. Oddział Gospodarowania Nieruchomościami w Gdańsku, natomiast perony oraz przejście dla pieszych zostały przekazane w formie aportu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i właśnie ta spółka odpowiada za ich utrzymanie.

- Co do budynku dworca - w naszej opinii jego stan techniczny jest dobry i nie wymaga generalnego remontu - wyjaśnia Alicja Szczodrowska-Szlęzak, przedstawiciel PKP S.A. Oddział Gospodarowania Nieruchomościami w Gdańsku. (...) W ramach remontów bieżących w 2009 r. planowana jest wymiana pokrycia dachowego wraz z wymianą rynien i rur spustowych oraz wymiana zewnętrznej instalacji sanitarnej. Szacujemy, że będzie to wydatek około 100 tys. zł. W 2010 roku planowany jest remont elewacji. Niestety, dworzec wciąż poddawany jest licznym aktom wandalizmu.
(...)
Rafał Korbut - POLSKA Dziennik Bałtycki
Przegląd Mediów
Moderator
Posty: 333
Rejestracja: 6 wrz 2007, o 13:52

16 gru 2009, o 09:44

Zapuszczony dworzec w Rumi

(...)Odrapane ściany, rdzewiejące rynny, zamalowany farbami w sprayu tunel czy cuchnące moczem wejście do nieczynnej kasy na peronie - to tylko niektóre z widoków, z jakimi mogą zetknąć się podróżni.
(...)
Rumski odcinek linii kolejowej Gdańsk - Stargard Szczeciński nie jest niestety przewidziany do remontu w najbliższych latach. Powód jest bardzo prosty. Brakuje pieniędzy - przyznaje Leszek Lewiński, zastępca dyrektora spółki gdyńskiego zakładu Polskich Linii Kolejowych, które zarządzają peronami i tunelem.
Na pewno do 2015 r. nic się nie zmieni. Dopiero potem mogą pojawić się nowe możliwości finansowe na modernizację infrastruktury kolejowej. Choć to i tak nic pewnego, ale na razie wniosek na linię Gdańsk-Stargard został wskazany do remontu. Więcej konkretów, jak np. studium wykonalności, jednak nie ma.

Sam budynek dworca również straszy swoim wyglądem. Ostatni remont jego elewacji i dachu został wykonany 18 lat temu.
(...)Remont elewacji odbędzie się w następnych latach - informuje Agnieszka Czubaja, rzeczniczka oddziału gospodarki nieruchomościami PKP w Gdańsku.
(...)
Polska Dziennik Bałtycki
Łukasz Bartosiak
Czyli nic nowego. Paskuda będzie dalej straszyć.
MissVanDeTramp
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 2 sty 2010, o 01:40
Lokalizacja: RUMIA

2 sty 2010, o 01:46

i jeszcze taki detal, że ZEGAR NIE DZIAŁA. Wspaniałe, czyż nie? ile to już lat?
Qinshe
Ja tu zaglądam
Ja tu zaglądam
Posty: 16
Rejestracja: 23 lut 2010, o 21:59
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

23 lut 2010, o 22:06

Da się przyzwyczaić. nawet do nieprzyjemnego zapachu... nie najlepiej nas reprezentuje, ani dworzec "główny" w Rumi, ani ten w Janowie
jolasia
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 57
Rejestracja: 22 sty 2008, o 13:04
Lokalizacja: Rumia

2 mar 2010, o 10:50

Faktycznie Dworzec WIZYTÓWKĄ miasta- Tacy jesteśmy?!
magdaeska
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 34
Rejestracja: 13 mar 2009, o 09:36
Lokalizacja: prawie rumia
Kontakt:

10 mar 2010, o 15:59

Mnie ostatnio w czasie tych dużych mrozów, zaszokował słup czarnego smolistego dymu unoszący się nad dworcem. Ciekawe jakie śmieci tam palili? A może lepiej nie wiedzieć :)
Marcin Fuchs
Ja tu zaglądam
Ja tu zaglądam
Posty: 10
Rejestracja: 6 paź 2010, o 22:09
Lokalizacja: Rumia

6 paź 2010, o 22:16

Dzisiaj miałem okazję porównac "nasz piękny" dworzec i sopockie perony po remontach. Ciekawe kiedy u Nas tak będzie wygladało???
Awatar użytkownika
Alka
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 74
Rejestracja: 2 sty 2008, o 18:37

7 paź 2010, o 18:59

Fakt, peron SKM w Sopocie wygląda bardzo dobrze. A nasz dworzec, to się nadaje do rozbiórki. Pocieszające, że jeśli dalej będzie tak zaniedbywany, to do tej rozbiórki dojdzie szybciej niż później ;)
Marcin Fuchs
Ja tu zaglądam
Ja tu zaglądam
Posty: 10
Rejestracja: 6 paź 2010, o 22:09
Lokalizacja: Rumia

8 paź 2010, o 18:53

Tak naprawdę to sam budynek dworca mozna by jakos uratowac. Mam taka nadzieję, generalnym remontem oczywiście. Wprowadzić dobrą wentylacje w punktach gastronomicznych, jesli już musza tam być. Dla mnie problem tkwi w tunelu i budyneczku na peronie skm. Ten budyneczek bym wyburzył, bo teraz bardziej pełni role szaletu niż miejsca schronienia przed deszczem. Jakaś ładna kostka na peronie i zadaszenie nawet nie przez całą długośc i już jest lepiej.
ODPOWIEDZ